sport zielona gora
 Informacje

 » Aktualności


 » III liga
 » Spotkania w ZG

Facebook

 Wyniki

 » III liga


» IV liga
» Klasa A ZG I
 » Tabela

 Klub

 » Kadra


 » Dane klubu
 » Dane stadionu

 Historia

 » Sezon 1996-97


 » Sezon 1995-96
 » Puchar Polski
 » Historia klubu

 Ciekawostki

 » PZPN


 » Przepisy
 » Historia


 Inne

 » Linki


 » Bannery

 Redakcja

 » O nas


 » Redakcja
 » Reklama
 » Kontakt

 Info

ekran: 800x600
min. IE 4, NC 4x
polskie zn. ISO 8859-2
kontakt@sport.zgora.pl

 Provider


Przepisy

    Piłka nożna jest sportową grą zespołową, w której uczestniczą dwie drużyny. Celem gry jest umieszczenie piłki w bramce przeciwnika, czyli zdobycie gola. Bramka jest uznana wówczas gdy piłka przejdzie całym swoim obwodem linię bramkową znajdującą się pomiędzy słupkami i pod poprzeczką umieszczoną na tych słupkach. Zwycięzcą konfrontacji dwóch drużyn jest zespół który zdobędzie więcej bramek. Piłkę można uderzać tylko nogami i głową, jedyną postacią która posługuje się rękoma podczas gry (nie licząc zawodników wyrzucających piłkę z autu) jest bramkarz jednak może on interweniować rękoma jedynie w obrębie własnego pola karnego

PRZEPISY

     Mecz piłki nożnej trwa:

- dla seniorów (powyżej 18 lat) 2x45 minut z 15 minutową przerwą;
- dla juniorów (15-18 lat) 2x40 minut z 10 minutową przerwą;
- dla trampkarzy (do 15 lat) 2x30 minut z 10 minutową przerwą.

     Do regulaminowego czasu gry sędzia główny może doliczać czas stracony na wszystkie dodatkowe przerwy. Główny arbiter przekazuję technicznemu o ile przedłuży się spotkanie, a ten informuje o tym publiczność. Oprócz arbitrów głównego i technicznego na boisku występują jeszcze dwaj arbitrzy liniowi (po przeciwnych stronach placu gry). Zarówno sędziowie liniowi jak i sędzia techniczny są sędziami pomocniczymi i nie mają prawa wydawania samodzielnych decyzji. Wyłączne prawo do wydawania rozstrzygnięć dotyczących gry ma arbiter główny spotkania.

     W zawodach (meczu) uczestniczą dwie drużyny po 11 zawodników w tym jeden z nich jest bramkarzem. Oprócz podstawowego składu jest także skład rezerwowy (tzw. ławka rezerwowych). Liczbę zawodników znajdujących się na ławce rezerwowych określa regulamin rozgrywek, z tym, że drużyna nie może wykorzystać więcej niż trzech zawodników z ławki rezerwowych podczas jednego meczu.

     Na ubiór piłkarza składają się: koszulka z numerem; spodenki; getry; buty piłkarskie, z tym, że ubiór bramkarza musi różnić się kolorem od ubioru pozostałych zawodników. Buty piłkarskie wykonane są ze skóry (wierzch) i tworzywa sztucznego (spód), do butów osobno wkręcane są kołki wykonane ze skóry, gumy, aluminium, plastiku lub podobnego tworzywa. Bramkarze używają w grze specjalnych rękawic z gumowymi przyczepianymi wstawkami, pozostali zawodnicy korzystają także z ochraniaczy na podudzia.

     Pole do gry w piłkę nożną tzw. boisko jest prostokątem o długości od 90 do 120 metrów i szerokości od 45 do 90 metrów. Najbardziej dogodne do gry na wysokim poziomie są wymiary: długość-105 metrów i szerokość-68 metrów, najczęściej na takich boiskach rozgrywane są mecze o Mistrzostwo Świata i Europy, oraz spotkania międzypaństwowe. Dłuższe linie boiska ograniczające pole gry zwane są liniami bocznymi (wzdłuż nich poruszają się sędziowie liniowi), a krótsze liniami bramkowymi. Na liniach bramkowych umieszczone są bramki o szerokości 732 centymetry i wysokości 244 centymetry. Słupki oraz poprzeczka bramki są najczęściej owalne lub okrągłe i wykonane są przeważnie z metalu. Tył bramki jest ograniczony siatką. Boisko podzielone jest na dwie równe części linią środkową. Linia ta brana jest pod uwagę podczas rozpoczęcia gry, wtedy to każdy zawodnik musi znajdować się po swojej połowie placu gry. Na każdej stronie boiska oznaczone są: pole bramkowe, ograniczone jest w odległości 5,5 metra linią równoległą do linii bramkowej i dwoma liniami prostopadłymi oddalonymi o 5,5 metra od zewnętrznej krawędzi słupków bramkowych; pole karne ograniczone liniami podobnie jak pole bramkowe z tym, że w odległości 16,5 metra od linii bramkowej i od zewnętrznej krawędzi słupków; pole rożne ograniczone łukiem o promieniu 1 metra w miejscu w którym zbiegają się linia bramkowa z linią boczną. Do gry używa się piłki o masie 410-450 gram, obwodzie 68-70 centymetrów i ciśnieniu 0,6-1,1 atmosfery (600-1100 g/cm3).


 Reklama


 Sonda

Na mecze której z lig chodzisz najchętniej?

    II ligi
    III ligi
    IV ligi
    Okręgowych
    Klas A,B i C


 Pogoda

Pogoda w Zielonej Górze


 Reklama
 Wyniki III Ligi

 Tabela III Ligi
GKS 1962 Jastrzebie3832-14
Ruch Zdzieszowice3325-14
Stal Brzeg2930-24
Rekord Bielsko-Biała2930-18
Skra Częstochowa2825-18
BKS Stal Bielsko-Biała2829-16
Pniówek Pawłowice Śląskie2630-28
Piast Żmigród2524-27
Miedź II Legnica2325-26
Ślęza Wrocław2327-28
KS Polkowice2325-17
KSF ZG 2022-31
Górnik II Zabrze2023-23
Śląsk II Wrocław1719-26
Górnik Wałbrzych1410-22
Unia Turza Śląska1220-32
Lechia Dzierżoniów1111-27
Olimpia Kowary1121-37
Zobacz więcej »

 W obiektywie

Zdjecie miesiąca - PIŁKA


 Kontakt z Redakcją Polecamy

Zdjęcia Zielona Góra:::

Wszelkie prawa zastrzeżone - sport.zgora.pl                                                       Projektowanie stron i sklepów internetowych - MediaSoft.net.pl

:::

Linki:    kominki lubin

Zielonogórski Portal Sportowy w Zielonej Górze zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.sport.zgora.pl jest dozwolne wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Zielonogóskiego Portalu Sportowego. Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną i finansową.